מידע מקצועי
MDF הוא חומר נגרות מלאכותי העשוי משאריות נסורת ואבק שיוף ו/או מסיבי תאית, הנותרים לאחר ניסור גזע העץ העיקרי. שמו המדויק הוא לוח "סיבית" שכפי שכבר הוסבר, רבים נוטים לטעות ולחשוב שזה הלוח שעליו מדביקים את המלמין.

השם MDF מקורו בראשי תיבות בשפה האנגלית: MediumDensityFiberboard. בתהליך ייצור ה-MDF, מועברות שאריות העץ, תהליך של סינון וניפוי, המיועד להפרידן לסיבים עדינים ואחידים. סיבים אלו מיובשים בתנור ומעורבבים בדבק שרפי, ולאחר מכן נוצקים לתבניות שטוחות בהן ה-MDF נדחס בלחץ גבוה ומחומם לקבלת משטח אחיד וחלק הנחתך למידה המבוקשת.

MDF משמש על פי רוב לייצור רהיטי פנים כמו ארונות, מטבחים ודלתות ולריצוף בתי מגורים. בדומה לחומרי נגרות מלאכותיים אחרים (מלמין, פורמייקה) מצטיין ה-MDF בשטח פנים חלק ודחוס היטב אשר מהווה בסיס מצוין לצביעה או הדבקת ציפויים. ה-MDF אינו משנה צורתו במשך הזמן כעץ טבעי, ובשל אחידותו המוחלטת ניתן ליצור ממנו כמעט כל צורה העולה על הדעת. MDF מצטיין גם במחירו הזול לעומת עץ טבעי, אך בניגוד לעץ, חומר זה סופח מים ומתנפח במהירות. ה-MDF הוא סוג אחד משלושה סוגי משטחים, והשניים האחרים הם: LDF -Low Density Fibreboard ו-HDF-High Density Fibreboard.

MDF בדומה לחברו לביד המלמין אינו אוהב מיים ולכן באזורים המועדים לרטיבות נשתמש בו בחוכמה. עיקר שימושו של לביד ה-MDF הוא בייצור דלתות מטבח. חומר זה קל לעיבוד ויצירת תחריטים ובדרך לאחר עיבודו לצורה הרצויה עובר ציפוי אפוקסי שמשמש גם לצביעת הלוח וגם לאטימתו נגד לחות ורטיבות.