מידע מקצועי
לביד הסנדוויץ' תכונותיו וסוגיו השונים

מה עלנו לדעת בעת תיכנון מטבח חדש ארונות אמבט או סתם רהיט?

לביד הסנדוויץ' עשוי שכבות של עץ המודבקים זה על זה בצורת שתי וערב, דבר זה מקנה לו חוזק רב ועמידות גבוהה מפני לחות ועיוותים. ישנו מספר רב של סוגי לבידי סנדביץ' בעלי איכויות שונות שלעיתים נופלות באיכותן אל מול שאר הלבידים השונים כגון מלמין. רובנו נטים לחשוב ככלל שלביד הסנדביץ' הוא תמיד איכותי, אך לא תמיד הדבר. לא תמיד ישנם את אלו שמודעים לאיכויות השונות של לבידי הסנדביץ' שבאופן ישיר משפיעות גם על מחיר המוצר הסופי. השכבות מהן מורכב לביד הסנדוויץ' יכולות להיות מסוגי עצים שונים כמו אורן אגוז ועוד. לכל עץ יש את רמת החוזק שלו. בנוסף לכך איכותו של הלביד תלויה גם באיכות הדבקים המחברות את הלוחות מהן מורכב לביד הסנדביץ'. על ידי שני הפרמטרים הנ"ל מושפעת איכותו של הלביד.

להלן סקירה של סוגים שונים של לבידי סנדביץ' מהטוב ביותר לפחות טוב:

1. בירץ' (ליבנה ) - בנוי משכבות דקות מאוד העשויות מעץ חזק מאוד. לביד זה נחשב כאיכותי ביותר ממשפחת לבידי הסנדביץ' בשל חוזקו ועמידותו. בשל תכונותיו הטובות מחירו גבוה יחסית לשאר המשפחה ואף מתקרב לזה של העץ המלא. משתמשים בו בעיקר לייצור מטבחים וארונות אמבטיה בשל חוזקו ואיכותו הנשמרים לאורך שנים.

2. אדום / אוקומה / גבון - מוכר בעיקר ע"י צבעו האדום של עץ הגבון (או בשמו השני אוקומה). ישנן איכויות שונות בלבידים מסוג זה . איכותו של לביד סנדביץ' זה תלויה אך ורק בסוג היצרן. קיימים בשוק לבידים מייבוא סיני בעלי איכות ירודה, לכן לא להתפתות רק בגלל השם, אלא לוודא שאכן מדובר בלביד סנדביץ' באיכות הגבוהה. לבידים אלו מצטיינים ביכולתם להאחז בברגי הפירזול. יש לשים לב בעת תיכנון ארונות מטבח או ארונות אמבט שאכן מדובר בלביד מהסוג האיכותי.

3. טווין - בנוי משכבות פנימיות של צפצפה ושכבות מעטפת של עץ האוקומה.לביד זה נחשב פשוט ובסיסי. וכל עוד הוא באיכות גבוהה ניתן להשתמש בו .לרוב נגרים משתמשים בו למדפים פנימים בארונות מטבח או אמבט.

4. צפצפה - פלטה קלה הבנויה ממספר קטן של שכבות עבות ורכות - חומר גלם בסיסי בעל איכות וחוזק נמוכה. רצוי להתרחק ממנו עד כמה שאפשר. ולהשתמש בו רק במקרים מסוימים בהן אין צורך שהרהיט יהיה איכותי כמו ארגזי צעצועים וכדומה